Tradycyjny bigos

Tradycyjny bigos jest lekko kwaśny, ale i bardzo aromatyczny, z dodatkiem śliwek wędzonych, grzybów i wytrawnego czerwonego wina. 




Składniki:

1,5 kg kapusty kiszonej
0,5 kg kapusty białej
1 kg mięsa wieprzowego
0,5 kg boczku wędzonego
0,5 kg kiełbasy
2 łyżki smalcu ze skwarkami
4 cebule
0,1 kg grzybów
0,1 kg śliwki wędzonej
2 szklanki wina czerwonego wytrawnego
4 szt. ziela angielskiego
3 szt. liści laurowych
6 szt. jałowca
sól
pieprz




Przygotowanie:

1 dzień:
Surową kapustę szatkujemy, podsypujemy solą zostawiamy na 2 h, żeby zmiękła, po czym odciskamy z niej sok. Kapustę kiszoną odciskamy z zalewy i kroimy (nie warto płukać kapusty kiszonej, lepiej żeby bigos był kwaśny i prawdziwy).Na patelni obsmażamy wędzony boczek, potem w wytopionym z boczku tłuszczu szklimy cebulę. Na tym samym tłuszczu obsmażamy surowe mięso, przed jego obgotowaniem lub upieczeniem. Osobno obgotowujemy namoczone wcześniej suszone grzyby. Wkładamy do garnka zmieszane kapusty, boczek, grzyby (z wodą, w której się moczyły), śliwki, smalec i gotujemy przez 1 h na bardzo wolnym  ogniu. Po koniec gotowania dodajemy czerwone wino, jałowiec, liście laurowe i ziele angielskie.

2 dzień:
Dodajemy mięso i gotujemy ponownie 1h.

3 dzień:
Dodajemy pokrojoną i obsmażoną kiełbasę. I znów gotujemy 1 h. Pod koniec gotowania dodajemy pieprz.

Rada: Dobrą kapustę kiszoną można poznać nie tylko po zapachu, ale i po kolorze. Jeśli jest biała lub sina, wtedy mamy pewność, że do jej zakwaszania dodano coś więcej niż sól, np. ocet. Prawdziwa kiszona kapusta jest żółtawa i pachnie charakterystycznie. Surowe kawałki mięsa obsmażamy i podgotowujemy, gdyż surowe mięso dodane do kiszonej kapusty nie zmięknie.
Tajemnicą bigosu poza najlepszymi składnikami, jest długie i wolne gotowanie (przynajmniej 3 dni) i przemrożenie a także dobrze dobrane wino. Sprawdź jakie jest najlepsze wino do bigosu na wybieramwino.pl

. Jeśli zamierzamy zrobić bigosu więcej i zostawić na później, wtedy po 2-dniowym gotowaniu zamrażamy go i na dzień przed podaniem znów gotujemy i mieszamy na wolnym ogniu.

Komentarze

  1. Tradycjne potrawy zawsze smakują najlepiej .

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy takiej ilości brudnych naczyń warto skorzystać z dokładnego mycia. Odkamieniacz pozwoli Ci usunąć wszelkie zabrudzenia powstałe od wody.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty